Jesteś tutaj

Nowoczesną bazę magazynowo-suszarniczą w gospodarstwie spółki Karolew w Cielmicach k. Borku Wielkopolskiego zaprezentowała firma Polnet.

Na początku października br. w miejscowości Włodków Dolny (gm. Góra) firma PO-Lnet oficjalnie otworzyła nowoczesny kompleks magazynów zbożowych, zintegrowany z innowacyjną suszarnią oraz urządzeniami do produkcji paszy dla trzody chlewnej. Inwestorem jest Tadeusz Rotkiewicz, specjalizujący się w hodowli loszek.

Dobrze wyposażona mieszalnia pasz umożliwia przygotowanie zbilansowanych mieszanek dla świń i usprawnia pracę w gospodarstwie.

Właściciel zaczynał od niewielkiego budynku gospodarczego, zaadaptowanego na chlewnię dla 12 loch. W tej chwili gospodarstwo można śmiało zaliczać do najnowocześniejszych . W skład fermy wchodzą: budynek porodówki, warchlakarni, loch prośnych w kojcach grupowych, sektor krycia, knurownik oraz laboratorium.

W budynku znajduje się 6 komór. Każda komora podzielona jest na 4 kojce przeznaczone dla tuczników do wagi 110kg. Pasza dostarczana jest do budynku za pomocą dwóch paszociągów spiralnych - takie rozwiązanie pozwala na stosowanie 2 rodzajów paszy (Grover i Finiszer). Pasza podawana jest bezpośrednio do TUBOmatów firmy POLnet. Pasza dla małych zwierząt po zakupie jest podawana ręcznie.

Firma POLnet dysponuje profesjonalną, w pełni zautomatyzowaną linią do profilowania blach wyposażoną w: rozwijarkę do blachy, stół prowadzący blachę, stacje profilujące blachę do grubości 3 mm, prasę perforującą - gilotynę kształtową, profilującą zwijarkę rolkową, sterowanie

STOSOWANIE:
Działanie dezynfekujące w pustych silosach, na powierzchnie pomieszczeń stosowany w hodowli trzody chlewnej, bydła, na fermach drobiowych i  poprzez stosowanie zadymiania.

Obiekt składa się z 2 budynków. W jednym obiekcie jest 15 komór, w każdej komorze może pomieścić się po około 140 sztuk  prosiąt do wagi 30 kg. W drugim obiekcie jest 7 komór po 120 sztuk warchlaków. System utrzymania na ruszcie plastykowym i posadzce betonowej .

Silosy wykonane są z blachy falistej zapewniającej zdecydowanie sztywniejszą, a tym samym bardziej wytrzymałą na wszelkiego typu odkształcenia konstrukcję.

Zwierzęta będą utrzymywane w systemie bezściołowym, na tzw. półruszcie. Obiekt podzielono na 5 komór po 102 stanowiska porodowe. Każda komora posiada niezależny system wentylacji, z płynną regulacją pracy wentylatorów Multifan. Powietrze do komór będzie dostarczane z zewnątrz budynku poprzez wloty powietrza umieszczone na ścianach bocznych i otwieranych automatycznie.

wyposażenie chlewni na 5500 loch
Ferma 5500 loch w cyklu otwartym. Grupa produkcyjna loch 250 sztuk. Zwierzęta do sprzedaży to warchlaki w wadze 30 kg. Na Fermie znajduje się 30 knurów.

Obory wolnostanowiskowe – ze względu na zalecenia UE coraz częściej wybierane przy budowie lub modernizacji obór. Pozwalają na swobodne poruszanie się krów po oborze lub w obrębie boksu grupowego, co ma korzystny wpływ na stan zdrowotny bydła, zmniejszając choroby wymion i kończyn a tym samym wpływając na wydajność mleczną.

Obory uwięziowe – w których każda krowa utrzymywana jest na uwięzi, a dój odbywa się na jej stanowisku, stanowią większość obór w Polsce. Ze względu na ograniczoną możliwość poruszania się, bydło z obór uwięziowych powinno mieć możliwość w okresie letnim przebywania na wybiegu lub pastwisku.

Faktem jest, że z punktu widzenia hodowcy jego wpływ na ceny skupu żywca wieprzowego jest znikomy. Opłacalność produkcji w dużej mierze zależy od optymalizacji kosztów produkcji, a tu wpływ farmera jest niepodważalny.

Najprostszym sposobem podania paszy zwierzętom, który bez wątpienia wszyscy znamy, jest zasypywanie karmników i koryt ręcznie, z wózka paszowego lub bezpośrednio z worka. Metoda ta, w sposób bezinwestycyjny, pozwala napełnić niewielką ilość karmników.

Rola jaka pełni woda w żywieniu trzody chlewnej jest niezwykle istotna. Dlatego też należałoby przyjrzeć się problemom związanym z ich pojeniem.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyposażenia chlewni w określone kojce należy uwzględnić uwarunkowania prawne, normy dotyczące dobrostanu zwierząt, produkcyjność oraz stan zdrowia loch, jak również koszty związane z poszczególnymi rozwiązaniami. Nie bez znaczenia są także problemy związane z nakładami pracy i uciążliwością obsługi.

Wybór systemu utrzymania i rodzaju kojców dla loch jest niezwykle trudny.

Aby zapewnić trzodzie chlewnej należyty dobrostan, prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz aby osiągnąć odpowiedni poziom wydajności należy zapewnić odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach dla nich przeznaczonych.