Jesteś tutaj

Silosy Polnetu na 12,3 tysiąca ton

Nowoczesną bazę magazynowo-suszarniczą w gospodarstwie spółki Karolew w Cielmicach k. Borku Wielkopolskiego zaprezentowała firma Polnet.

Gigantyczny obiekt powstał wskutek rozbudowania istniejącej baterii o silosy płaskodenne marki Polnet: trzy po 2450 t i pięć mieszczących 995 t. Łącznie w dwunastu silosach gospodarstwo może składować 20 tys. ton zbóż, a istotnym wyzwaniem dla producenta było połączenie technologiczne istniejących silosów z nowopowstałymi, tak by praca przebiegała sprawnie. Warto podkreślić, że uprawia się tu między innymi 1500 ha pszenicy i 800 ha rzepaku.

Jak podkreślają przedstawiciele gospodarstwa, solidna baza magazynowa z suszarnią pozwala na rozpoczęcie zbioru już przy 18% wilgotności, co jest nie bez znaczenia przy dużym areale.

W trakcie spotkania, na które przybyli również rolnicy zainteresowani inwestycją w magazyny zboża szczegółowo omówiono zastosowane w inwestycji rozwiązania. Sercem instalacji są silosy płaskodenne wykonane z blachy falistej konstrukcyjnej z grubą powłoką cynku 350 g/m2. Każdy z silosów jest wyposażony w ślimak wygarniający ułatwiający dokładne opróżnianie, system aktywnej wentylacji i pomiary temperatury. Strefę przyjęcia i czyszczenia towaru tworzy kosz przyjęciowy o długości 13 m i szerokości 3 m z zespołem przenośników kubełkowych i łańcuchowych o wydajności 150 t/h.

Ważnym elementem wyposażenia jest wialnia kaskadowa z cykolnem odpylającym, dzięki czemu do silosów trafia ziarno bez lotnych zanieczyszczeń. Firma Polnet zajęła się również dostawą szafy sterowniczej wraz z okablowaniem, systemami sterowania automatycznego wraz z przystosowaniem do istniejącego obiektu.