Jesteś tutaj

Elektroniczna stacja żywienia loch skiold

Elektroniczna stacja żywienia loch skiold

 • Stół paszowy spełniający najsurowsze normy higieniczne
 • Skuteczne sterowanie pobieraniem paszy przez lochę (brak spożycia paszy powoduje włączenie alarmu)
 • Kontrolowane żywienie każdej z loch
 • Automatyczne dozowanie witamin i minerałów
 • Program przyuczania przyjazny użytkownikowi
 • Brak odpadów paszowych
 • Stacja żywienia jest regulowana w zakresie od 42 do 47 cm z łatwo dostępnym wejściem

Stacja żywienia

Firma SKIOLD skonstruowała stację, której szerokość można regulować, co pozwala użytkownikowi na dostosowanie stacji do potrzeb loch w każdym gospodarstwie. Stacja jest całkowicie otwarta, dając użytkownikowi możliwość nieskrępowanego obserwowania lochy przebywającej przy stacji żywienia, a także żywiącej się przy stole paszowym. Zapewnia to optymalne warunki pracy osobom zajmującym się chowem loch.

Wewnątrz stacji żywienia nie ma ostrych krawędzi i kątów, dzięki czemu locha w bardzo łatwy sposób może przedostawać się do stacji żywienia bez ryzyka obrażeń.
Stół paszowy zaprojektowano przy tym w taki sposób, aby jego konstrukcja nie kolidowała z naturalnym zachowaniem loch w czasie spożywania paszy.

Stację żywienia wykonano z solidnej blachy stalowej, która została poddana cynkowaniu ogniowemu w celu nadania jej optymalnej wytrzymałości. Stację wyposażono w sterowane za pomocą sprężonego powietrza bramki tylne i dojście do stołu paszowego. Projekt ten stanowi dla firmy SKIOLD powód do dumy ze stworzenia najprostszej pod względem konstrukcji i najbardziej niezawodnej pod względem działania stacji żywienia na rynku.

Jedyny w swoim rodzaju system opłukiwania ułatwia czyszczenie

Wbudowany system opłukiwania zapewnia automatyczne opłukiwanie stołu paszowego po zakończeniu żywienia. Zapobiega to gromadzeniu się zalegającej przez dłuższy czas paszy, co oznacza, że system w dowolnym momencie pomaga w dostarczeniu każdej losze świeżej porcji paszy.

Bramka wejściowa

Nowy i bardzo solidny system bramki wejściowej zapewnia maksymalną wytrzymałość, dzięki czemu obsługa stacji staje się wyjątkowo niezawodna. Bramka wejściowa jest sterowana za pomocą sprężonego powietrza i ulega automatycznemu otwarciu w momencie, gdy stacja jest pusta, dzięki czemu przyuczanie nowych zwierząt staje się prostsze. Komórka fotoelektryczna służy do zamykania bramek za lochami w automatyczny i mało inwazyjny sposób. Bramki pozostają zamknięte do momentu spożycia przez lochę przydzielonej jej porcji lub opuszczenia przez nią stacji.

Krzywe żywienia i pozostałe funkcje sterowania

 • Do pamięci komputera żywienia można wprowadzić maksymalnie dziewięć krzywych żywienia na potrzeby automatycznej regulacji ilości paszy, mieszanki itd.
 • Można też dostosować objętość przydzielonej wody w stosunku do ilości suchej paszy.
 • Dostępna jest też opcja pozwalająca na korzystanie z tej samej stacji do rozdzielenia dwóch różnych mieszanek paszy (żywienie fazowe).
 • System może ponadto służyć nawet do rozdzielania leków. W momencie, gdy locha, dla której wprowadzono w systemie dane o potrzebie podania leków, przedostanie się do stacji, niewielkich rozmiarów śruba zada ustaloną wcześniej ilość minerałów i witamin.
 • System umożliwia także wydrukowanie różnych typów szczegółowych list statusów.

Stół paszowy

Stół paszowy został wykonany ze stali szlachetnej. Bramka jest sterowana za pomocą sprężonego powietrza, zapewniając dostęp do stołu paszowego jedynie tym lochom, które nie spożyły w całości przeznaczonych dla nich porcji. Bramka zostaje też automatycznie zamknięta po spożyciu przez określoną lochę przeznaczonej dla niej całkowitej dziennej racji żywieniowej.

Oddzielanie

Jeżeli sytuacja wymaga tego, aby oddzielić określone lochy od reszty trzody, przykładowo lochy, które zostaną przeniesione do kojców porodowych, pomocna przy przeprowadzeniu takiej procedury okaże się bramka sterowana za pomocą sprężonego powietrza. Bramka ta zapewnia automatyczne prowadzenie tych loch do izolatki zamiast zawracania ich do reszty trzody.

Oznaczanie kolorami

Jeżeli izolatka nie jest dostępna, lub zachodzi potrzeba oznakowania określonych loch w celu wykonania szczepień itd., istnieje możliwość zainstalowania systemu natrysku kolorów nad strefą paszową. System natrysku może działać przy wykorzystaniu maksymalnie trzech różnych kolorów.

Wykrywacz loch w rui

Wykrywacz knurów umożliwia odnajdywanie loch, które muszą powrócić do krycia. Na podstawie wykazu odwiedzin można ułożyć wyświetlaną na ekranie listę alarmową, uwzględniającą lochy, które odwiedziły knura, i które zostały ujęte w wykazie po obliczeniach wykonanych przez komputer.

Komputer

Komputer ESF to solidny duński komputer przemysłowy, sprawdzający się w trudnych warunkach panujących w zazwyczaj nieocieplonych pomieszczeniach. Mieści w sobie wszelkie podzespoły, wymagane dla nowoczesnego komputera żywienia. Dostępne są różnorodne, działające w systemie operacyjnym Windows, aplikacje służące do sterowania zdalnego i zarządzania.

Skaner bezprzewodowy, terminal ręczny i połączenie z komputerem

Dzięki terminalowi ręcznemu użytkownik może w dowolnym miejscu uzyskać dostęp do danych na temat swoich loch. Najnowocześniejszy skaner bezprzewodowy umożliwia sczytywanie informacji z kolczyków identyfikacyjnych loch, zapewniając użytkownikowi natychmiastowy dostęp do wszelkich istotnych danych. Terminal ręczny jest wyposażony we wtyk, umożliwiający ładowanie akumulatora terminala lub przesyłanie nowych danych zarówno do komputera żywienia, jak i aplikacji zarządzania na komputerze użytkownika. Terminal ręczny to niewielkich rozmiarów komputer kieszonkowy. Komputer ten umożliwia obsługę arkusza kalkulacyjnego Excel, edytora tekstu Word, kalendarza, notatnika i dyktafonu, jak również pozwala na zredagowanie wiadomości e-mail w aplikacji Outlook.

Firma SKIOLD opracowała oprogramowanie przeznaczone dla komputera kieszonkowego/terminala ręcznego z interfejsem użytkownika opartym o system operacyjny Windows i ekranem dotykowym, który umożliwia zmianę/sprawdzenie wszystkich danych dotyczących całej trzody w chlewni. W połączeniu z aplikacją Agrosoft WinSvin użytkownik otrzymuje narzędzie obejmujące pełen zakres zarządzania opieką nad zwierzętami za pośrednictwem komputera kieszonkowego. Wraz z komputerem kieszonkowym bezprzewodowy skaner kolczyków, który oparto o technologię Blue tooth, zapewnia liczne możliwości z zakresu zarządzania bezpośrednio z poziomu chlewni, gdzie mają miejsce te czynności. Połączenie najnowocześniejszego sprzętu komputerowego i oprogramowania tworzy idealne narzędzie do zarządzania systemem ESF, jak również żywieniem na mokro.

KOMPUTER ESF CHARAKTERYSTYKA  
Liczba stacji 80
Złącza komputera i terminala ręcznego tak
Receptury na stację na sucho lub na mokro 2
Dozowniki leków opcja
Liczba krzywych żywienia 9
Oddzielanie wg bramki opcja
Oddzielanie wg koloru do 3
Alarm opcja
Integracja z aplikacją Agrosoft Management tak
Maks. liczba obsługiwanych kolczyków 7000

SKIOLD szczyci się ponad 25-letnim doświadczeniem w projektowaniu i konstruowaniu zagród ESF. W ciągu ponad 25 lat firma SKIOLD opracowała sprzęt do żywienia na potrzeby produkcji trzody chlewnej. Stawiając na współpracę z duńskimi producentami trzody chlewnej i instytutami badawczymi firma SKIOLD wyspecjalizowała się przede wszystkim w zakresie elektronicznej technologii żywienia loch. Korzystając z tej rozległej bazy doświadczenia i wiedzy firma SKIOLD zaprojektowała i skonstruowała całkowicie nową elektroniczną stację żywienia loch (ESF), wykazując przy tym ogromny potencjał jeśli chodzi o udoskonalanie wydajności żywienia, poprawy dobrostanu zwierząt i interfejsu użytkownika.

ZDANIEM DUŃSKIEGO ROLNIKA:

„Korzystam z systemu ESF firmy SKIOLD już od 11 lat. Pierwsze cztery stacje zostały umieszczone w budynku wybudowanym w 1998 roku. W 2007 roku wybudowaliśmy nową chlewnię i zakupiliśmy 12 całkowicie nowych stacji“  mówi Mads Niær Kristensen, produkujący trzodę chlewną na rynek brytyjski.

„Nawet gdy jesteś na bakier z technologią, system ESF nie sprawi Ci problemów. Jestem z niego bardzo zadowolony, podobnie jak na przestrzeni tych lat wielu naszych pracowników. W naszym przypadku stacja żywienia firmy SKIOLD sprawdza się bardzo dobrze. Właśnie dlatego wybraliśmy ją ponownie w 2007 roku“  dodaje Mads Niær Kristensen.

ŻADNYCH PROBLEMÓW W IRLANDII

John Horan ma na stanie 1100 loch w swoim gospodarstwie w Irlandii. Przed trzema laty przestawił profil produkcji na chów loch w grupie i zakupił 13 stacji ESF firmy SKIOLD.

„Mamy dwie liczne grupy. Jedna to 400 loch obsługiwanych przez pięć stacji, a druga to 230 sztuk korzystających z trzech. Mamy też trzy stacje przeznaczone dla loszek oraz dwie dla przyuczanych loszek“ mówi John Horan. W jego opinii stacje są bardzo łatwe w obsłudze, dzięki czemu przyuczanie młodych loszek zajmuje mniej czasu.

„Korzystamy ze zintegrowanego programu przyuczania, umieszczając loszki w jednym miejscu, żywiąc je i wypuszczając w innym“ objaśnia Horan. W budynkach gospodarskich należących do Johna Horana na jedną stację przypada od 65 do 80 loch. Dostają swoją dzienną rację żywieniową od razu. Objętość wody jest w każdej stacji dostosowywana raz a dobrze.

„Wszystko odbywa się płynnie. Lochy mają się dobrze, a co więcej można odnieść wrażenie, że dużo lepiej niż te korzystające z przegród o ograniczonej przestrzeni“ dodaje.

„System ESF jest bardzo łatwy w obsłudze. W skali roku ponosimy też bardzo małe koszty związane z konserwacją stacji firmy SKIOLD” podsumowuje John Horan.

Gdy będzie mieć on zamiar zbudowania nowej chlewni przeznaczonej do chowu loch w grupie, z całą pewnością ponownie wybierze stacje ESF oferowane przez firmę SKIOLD A/S.